• May 11West Track Girls 4x100 Breaks West School Record!

  • May 11Last Day of School June 15th (half day)

  • May 104th Quarter PBIS Reward June 14th

Problems With School Lunches

West+lunch+extra+snack+options.+
West lunch extra snack options.

West lunch extra snack options.

Isaac Bowl

Isaac Bowl

West lunch extra snack options.

Evan Peterson and Isaac Boal

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Lunch at West is overpriced! The average lunch price is $3.50. The price itself is high, this totals to $52.50 for just three weeks!

The quantity of food served is low. There needs to be a bigger quantity of food on the tray because some of the students say it was not that as much food as it should be.

Another concern is the quality of food. Some of the choices are not appealing, as well as really greasy and processed. A few examples are the orange chicken bowl and the Bosco sticks. They are greasy and unhealthy.

The lunch does not have many options. There are two to three choices every day. You get a main dish, choice of fruit or vegetable, and milk. And if you want anything else, like a snack, you have to buy it. And not to mention the snacks are pretty pricey.

You know the fizzy drink called “The Switch”? That drink is a dollar, even though it should be about $0.50 or $0.75. The Izze portion is very small and buying it is also a ripoff! A dollar for a few gulps of juice, not worth it.   

We asked a few questions to the Mrs. Becky, lunch lady.

Q: “Where does the money go?”

A; “The money goes to the bank and pays for food and for the kitchen.”

 

Q: “Why the switches are a dollar?”

Q: “When we buy a switch, they are about 75 cents each, so it is a dollar to make profit.”

 

Mrs. Becky also states that the quality of food is getting better. We asked if people can get a bigger amount food, and she said, “Already tried, also it is confusing for the students”.

 

7 Comments

7 Responses to “Problems With School Lunches”

  1. Ethan Belanger on December 20th, 2017 10:36 am

    Don’t be mean to the lunch ladies 🙁

    [Reply]

  2. Mason Sokolowski on December 20th, 2017 10:42 am

    nice article guys 😛

    [Reply]

  3. Abby on December 21st, 2017 8:11 am

    I totally agree the lunches are too expensive, I’m only allowed to buy once a week because they are so pricey

    [Reply]

  4. Evan Pirrie on December 21st, 2017 8:12 am

    I actually kind of agree with you. Maybe meals should be broken down in cost a little less, and greasy foods are bad. For example, whenever my brother eats greasy food, he’ll get sick afterward, and he’ll get here in a few years. So, this is really important. Thanks for reminding me!

    [Reply]

  5. Lucianq on December 21st, 2017 8:18 am

    just for one poptart it is $1.50 alot of money

    [Reply]

  6. Robert Stelmock on December 22nd, 2017 8:14 am

    I don’t think its confusing at all

    [Reply]

  7. Elle on January 26th, 2018 8:15 am

    I think you are right the food should be cheaper or they keep the same price and have bigger quanity. They can also make the food more organic and the keep the same price

    [Reply]

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Right
Navigate Left
  • Problems With School Lunches

    Opinion

    The Dress Code is Unfair to Girls!

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    Playstation Vs. Xbox

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    West Needs a School Store!

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    Minecraft vs. Roblox

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    We Need More Student-Run Clubs!

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    Luke’s Look on School Breaks

  • Features

    DC Trip: 8th Graders Reaction and Thoughts

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    Minecraft Is No Longer Popular

  • Opinion

    Has SpongeBob Gone Downhill?

  • Problems With School Lunches

    Opinion

    No Homework!

Problems With School Lunches